Hravá škola háčkování

Dříve než začnete – jak držet háček a přízi

Možná budete chtít tuto nudnou část přeskočit. Já se vám popravdě vůbec nedivím – taky ráda jdu hned k věci. V některých případech však nám ty „nudné“ věci dokážou přinést lepší výsledky. Můžete si mě vzít za příklad – vždy jsem byla zvyklá motat si přízi kolem ukazováčku tak pevně, že mi začínal modrat.

Děláte to stejně? Tak čtěte dál – tohle je totiž přesně pro vás!

Svého modrého prstu jsem si všimla  většinou až ve chvílích, kdy už si jasně žádal o přísun krve. Tak moc se dokážu do práce zabrat, že nevnímám nic kolem – ani můj modrající prst. Zapomínám se uvolnit a pak přemýšlím, proč mi háček jde do těch malých oček nacpat tak ztuha. Ano, myslíte si to správně – patřím mezi ty, jejichž napětí při háčkování je spíše těsnější než volnější.

Postupem času mi došlo, že je to jako u všech ostatních činností. Hodně záleží na tom, jestli danou věc dělám vědomě.  Zda se na ní dokážu soustředit nebo jestli moje hlava přemýšlí nad tím, co všechno je ještě potřeba udělat.

Chtějte prožitek a kvalitu

Můj oblíbený buddhistický mnich Thich Nhat Hanh tvrdil, že i z chůze se dá udělat meditace, pokud budeme kráčet vědomě. A já si totéž myslím i o háčkování. Kromě toho, že to pak prospívá vaší psychice, výsledek práce, kterou děláte, je velmi odlišný, pokud to děláte vědomě. Máte pak dva bonusy – prožitek a kvalitu.

Proč to však většina z nás dělá jinak? Chce to soustředit se a soustředění vyžaduje energii. Pokud s háčkováním začínáte – budete potřebovat rozdělit svou pozornost na to, jakým způsobem držet háček, přízi a na nabírání příze. A to všechno zároveň. Nezdá se to, ale je to náročné. Nikam nespěchejte a dělejte si přestávky, pokud vám energie dochází.

Doufám, že jsem vám  předala potřebnou míru motivace k tomu, abyste si pročetli následující řádky. Ačkoliv se ještě nejedná o samotné háčkování, je toto něco, co vám pomůže na vaší cestě vyhnout se namodralým ukazováčkům.

Jak držet háček

Existují dva základní způsoby, jak držet háček:

  1. Jako tužku (obrázek vlevo)
  2. Jako nůž (obrázek vpravo)
držení háčku tužka
držení háčku nůž

Který z nich si vybrat? Záleží jen na vaší osobní preferenci. Neexistuje špatný způsob držení háčku. Je jen na vás, co je vám nejvíce pohodlné. To zjistíte jednoduše tak, že se pustíte do něčeho velmi jednoduchého a budete cvičit a zkoušet a zkoušet a cvičit. Jen tak přijdete na to, co je pro vás to pravé.

Jediné pravidlo, kterého se držte je to, že háček držte v dominantní ruce (v pravé, jste-li pravák) a přízi v nedominantní ruce (tedy v levé, jste-li pravák). Může se i stát, že v průběhu času přejdete z jednoho způsobu držení háčku na jiný způsob a i to je naprosto v pořádku.

Jak držet přízi

Možností držení příze je nespočet. Vezměte si kolik máte prstů na jedné ruce, kolem kterých můžete přízi všude možné provléknout a obtočit. Já vám na následujícím příkladu ukážu dva způsoby držení příze. Jen dva z toho důvodu, že vám to chci zjednodušit a nezamotat vám hlavu hned na začátku.

Postupem času můžete experimentovat a zkusit si přízi vložit mezi jiné prsty (např. mezi ukazováček a palec), nechat ji jen protaženou mezi prsteníčkem a ukazováčkem nebo obmotat kolem ukazováčku (pozor na modrání!). Pokud držíte přízi v ruce poprvé, doporučuji si to zjednodušit a vyzkoušet zatím jen tyto dva způsoby držení příze a mezi nimi se rozhodnout.

Mezi těmito dvěma způsoby držení příze se rozhodněte podle toho, jaké máte NAPĚTÍ při háčkování. Co je to vlastně to napětí a jak by mělo vypadat správné napětí?

Správné napnutou přízi máte, pokud vám hladce a plynule klouže mezi prsty. Kromě toho se můžete dostat do dvou vybočení. Buď je vaše napětí příliš volné a nebo naopak těsné.

Jak poznáte, že háčkujete VOLNĚ?
Jak poznáte, že příliš UTAHUJETE?

Pokud si nejste jistí, zda háčkujete volně nebo těsně a nebo háčkujete poprvé, vyzkoušejte oba dva způsoby držení příze a až pak se rozhodněte.

 

Dva základní způsoby držení příze:

1. Pokud máte volné napětí a potřebujete přízi více napnout, zkuste toto:

Obmotejte si přízi kolem malíčku a pak ji veďte shora nad prsteníčkem – dolů pod prostředníčkem – a nahoru nad ukazováčkem.

Obecně platí, že pokud chcete své napětí více zpevnit prostřednictvím držení své příze – potřebuje si ji více „promotat“ mezi prsty, aby se utáhla.

2. Pokud hodně utahujete a potřebujete své napětí uvolnit, zkuste toto:

držení příze při háčkování
držení příze při háčkování

Obmotejte si přízi kolem malíčku a veďte ji pod prsteníčkem a prostředníčkem a nahoru přes ukazováček.

Pokud potřebujete uvolnit své napětí – platí zde, že přízi méně „promotáváte“ mezi prsty a naopak se jí snažíte zjednodušit cestu mezi prsty. Někomu dokonce vyhovuje, pokud svou přízi vede pouze mezi prostředníčkem a ukazováčkem.

Někdo přízi namísto kolem malíčku obmotává kolem ukazováčku. Tento způsob je také možný, ale více zde hrozí, že přízi kolem prstu utáhnete a začne vám modrat. Věřte mi, vím o čem mluvím, toto byl dříve můj oblíbený způsob držení příze. 🙂

Zaměřte svou pozornost

Pokud jste dočetli až jsem, tak jsem velmi ráda, protože jste pro své háčkovací začátky udělali velký kus práce. A to i přes to, že to zatím vůbec není vidět. Mít správné informace a pořádně se připravit vám totiž chvíli zabere, ale ušetří vám to spoustu času později, kdy se vyhnete zbytečným chybám.

Budete vědět, že máte zaměřit svou POZORNOST na své napětí, stejně tak jako meditující ví, že má sledovat svůj DECH. Je to také cvičení a čím víc informací máme, tím je větší pravděpodobnost toho, že to budeme dělat dobře a pak ještě lépe.

Pro začátek si však dovolte dělat chyby, velkou spoustu chyb, protože to k začátkům a učení prostě patří. Bez chyb bychom se nemohli učit něčemu novému, růst a zlepšovat se. Protože právě na těch svých chybách rosteme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *